שאלות נפוצות

לשאלות נוספות ניתן לשלוח הודעה בצאט או לדוא"ל info@activix.co.il

את הטייפ הקינזיולוגי מניחים על גבי העור, לאורך מפרקים ועל שרירים, רצועות וגידים. תצורות הנחת הטייפ מגוונות ויש חשיבות לאופן הנחת הטייפ כמו גם לרמת המתח שמקנים לו.
ריכזנו עבורך עשרות סרטוני הדרכה לשימוש בטייפ הקינזיולוגי, לפי סוג הפציעה.
ניתן לטפל בהרבה מאוד פציעות מקובלות – כגון נקע בקרסול, כאבי גב תחתון, דלקת טניס אלבואו ועוד – בצורה קלה ביותר ולאחר הסבר פשוט.
היופי הוא שאין בטייפ חומר כימי או תרופה והוא מתאים לכל גיל ולכל הגוף.
לפרטים נוספים ראו הסברים למגוון פציעות כאן.

טיפול בפציעות
פיזיותרפיסטים, מטפלים ואנשי מקצוע נוספים לעיתים משתמשים בטייפ כחלק מתכנית הטיפול לאנשים שחוו פציעה. עכשיו גם אתם יכולים ליהנות מהתועלות של הטייפ הקינזיולוגי – בשימוש עצמי קל ונוח. הפטנט המיוחד של KT טייפ מנגיש לכם טייפ קינזיולוגי חתוך מראש ומוכן לשימוש – פשוט לתלוש ולהדביק!
כאן יש סרטון הדרכה לטייפ קינזיולוגי לכל פציעה.

תמיכה במפרקים
הטייפ הקינזיולוגי משמש לתמיכה נוספת במפרקים (בדומה לגרב אלסטית, למשל) תוך שימור טווח התנועה במפרק. זה אומר שלא צריך להוריד את התמיכה במקלחת או בבריכה וזה אומר שיש לכם תמיכה נוחה 24/7 למשך ימים ברצף.

שינוי פעילות שרירית
ניתן להשתמש בטייפ באמצעי לעורר פעילות עצבית-שרירית במקרים בהם אדם איבד חלק מהתפקוד או אם האדם התרגל, למשל, לצורת הליכה שאינה בריאה. הנוכחות של הטייפ על העור עשויה להגביר את המודעות של המטופל לתנועה ולמיקום של האיבר במרחב על ידי גירוי תחושתי של חיישנים המצויים בעור(מכאנו-רצפטורים). שיפור זה של תחושת התנועה במרחב (פרוספציה) עשוי להוביל לשיפור בתנועה ובאיכות החיים.

שיפור ביצועים
יש ספורטאים – חובבנים ומקצועיים כאחד – אשר משתמשים ב KT טייפ כאמצעי עזר לשפר תוצאות ולהמנע מפציעות. בזמנו - לאנס ארמסטרונג בספרו Every Second Counts, אומר על השיטה: "יותר טוב מכל לייזר, חבישה או טיפול בחשמל...הטייפ. זהו טייפ ספורטיבי מיוחד, בצבע ורוד זוהר שהגיע מיפן ונראה היה שיש לו כוחות על. כל בוקר לפני קטע המרוץ, היו חובשים את כולנו, בחלקים שונים בגוף...ביום למחרת הכאב נעלם – כאילו לא היה".

צלקות
על אף שאין להשתמש ב KT טייפ על פצעים פתוחים, ניתן להעזר בטייפ הקינזיולוגי על מנת לשפר את את תוצאות החלמת הצלקת מניתוח. במקרה כזה יש להתייעץ עם רופא או פיזיותרפיסט קודם. הטייפ, בהנחה נכונה ורק לאחר שהצלקת סגורה לחלוטין, עשוי לסייע במוביליזציה של העור סביב לצלקת ובכך לסייע בתהליך ההבראה של העור.

בצקות
כאשר שריר או גיד סובלים מנפיחות או דלקת, הרווח שבין השריר או כל רקמה אחרת והעור מצטמצם ונהיה דחוס. מצב זה עשוי להגביל את הזרימה של נוזלי הלימפה ופינוי הרעלנים מהאזור ומצב זה, בתורו, מקרין על קולטני הכאב (העצבים) שמתחת לעור כך שהמטופל חווה כאב. הטייפ, המעוצב בצורה ייחודית ואלסטית, מודבק על העור ו"מרים" אותו בצורה עדינה ובכך מגדיל מעט את הרווח שבין שכבת העור החיצונית לרקמות הפנימיות. רווח מוגדל זה עשוי ליצור תת לחץ בשכבה התת עורית אשר בתורה מעודדת את הזרימה של מערכת הלימפה 24 שעות ביממה, ובכך לזרז עד מאוד את קצב ההתאוששות.

שיטת הטייפינג הקינזיולוגי הינה שיטת חבישה פורצת דרך המשמשת להקלה בכאבי שרירים וכאבי מפרקים, להפחתת דלקות, לשחרור שרירים עייפים, לתמיכה בשרירים ומצבים קליניים אחרים (כגון שיקום נוירולוגי, שיקום ילדים, ועוד) וכל זאת תוך הגברת את טווח התנועה של המפרק וזירוז קצב ההתאוששות. הטייפ הקינזיולוגי מעניק תמיכה ויציבות למפרקים ולשרירים מבלי לפגום בסירקולציה של מחזור הדם או בטווח התנועה במפרק.

הסברה היא כי הטייפ מסייע לתהליכי הריפוי הטבעיים של הגוף להכנס לפעולה על ידי גירוי מערכות העצבים, מערכות השרירים והלימפה.

השפעה על שרירים
עובדה ידועה היא כי העור שלנו רווי חיישנים מסוגים שונים, כולל מכאנו-רצפטורים. כמו כן, העור מחובר אנטומית עם רקמות שמתחתיו באמצעות רקמות חיבור שונות (רקמת fascia למשל). ניסיון קליני מלמד כי הדבקת הטייפ בטכניקה נכונה יכולה לייצר גירוי עצבי-שרירי אשר "משדר" למוח לזרז את הפעילות השרירית באותו איזור מודבק או "לדכא" את הפעילות השרירית. כך, למשל, אם יש דלקת במיקום מסוים, הרי שהדבקה של "דיכוי" הפעילות השרירית והפחתת העומס באיזור עשויה להיות בעלת ערך טיפולי. לחילופין, אם המטרה היא לעורר פעילות שרירית, ניתן להדביר את הטייפ באופן שיעורר את השריר ויגרום למערכת העצבים להיות במצב עוררות 24/7 ובכך לסייע אולי בתהליך ההחלמה.

השפעה על מערכת העצבים וחישת כאב
יש הגורסים כי בהיותו מודבק על העור, הטייפ למעשה משנה את האופן שבו המוח שלנו מפרש את אותות הכאב המגיעים מהאיזור הפצוע.

השפעה על מערכת הלימפה והזרימה הדמית
כאשר שריר או גיד סובלים מנפיחות או דלקת, הרווח שבין השריר או כל רקמה אחרת והעור מצטמצם ונהיה דחוס. מצב זה עשוי להגביל את הזרימה של נוזלי הלימפה ופינוי הרעלנים מהאזור ומצב זה, בתורו, מקרין על קולטני הכאב (העצבים) שמתחת לעור כך שהמטופל חווה כאב.
הטייפ, המעוצב בצורה ייחודית ואלסטית, מודבק על העור ו"מרים" אותו בצורה עדינה ובכך מגדיל מעט את הרווח שבין שכבת העור החיצונית לרקמות הפנימיות. רווח מוגדל זה עשוי ליצור תת לחץ בשכבה התת עורית אשר בתורה מעודדת את הזרימה של מערכת הלימפה 24 שעות ביממה, ובכך לזרז עד מאוד את קצב ההתאוששות.
פינוי הרעלנים מהאיזור הפצוע או המודלק מפחית בתורו את הלחץ על העצבים באיזור, הרגישים עד מאוד לכאב, ובכך תחושת הכאב מופחתת. הטייפ גם משפיע על מערכת העצבים והינו בעל השפעה חיובית על עצבים, שרירים ורקמות אחרות.

ככלל, הטייפ מחזיק מעמד על העור 2 עד 7 ימים לכל שימוש. משך הטיפול שונה מפציעה לפציעה ומאיזור הדבקה אחד למשנהו.
הטייפ עמיד למים (אפשר לשחות ולהתקלח!) ואינו מכיל חומר תרופתי.

המיוחד בטייפ הקינזיולוגי בכך שהוא לא רק תומך באזורים פגועים, אלא גם עשוי לזרז התאוששות מפציעות בו זמנית.
בשונה בחבישות אחרות, מדובר בחבישה "נושמת" (לא אוטמת את העור) בעלת אלסטיות דומה לאלסטיות של העור האנושי. כך ניתן לחבוש וללכת עם הטייפ ימים ארוכים (הוא עמיד במים) ולקבל השפעה 24/7 תוך שימור טווח התנועה המלא של המפרק. חבישות סטנדרטיות בדרך כלל אינן אלסטיות ואינן מאפשרות תזוזה של הרקמות באותה רמה ולכן במקרים רבים מהווים פתרון פחות טוב (לפעמים רצוי לשלב חבישה עם KT טייפ ועם טייפ נוקשה). באופן כללי, ככל שהאזור ספוג יותר ברעלנים, כך נמשכת ההתאוששות זמן רב יותר. הסברה היא כי הטייפ, המעוצב בצורה ייחודית, "מרים" את העור בצורה עדינה ובכך מעודד זרימה של מערכת הלימפה 24 שעות ביממה ומגביר את זרימת הדם ברקמות, ובכך מזרז עד מאוד את קצב ההתאוששות. הטייפ גם משפיע על מערכת העצבים והשרירים ועשוי אף להשפיע על נתיב חישת הכאב המגיע למוח (pain pathways).

אין לעשות שימוש ב KT-Tape אם אובחנת כחולה סרטן, שכן הטייפ עלול להפריע לטיפולים אחרים שהינך עובר/ת. אין להשתמש בקיי טי טייפ על הבטן אם הינך הריון (שאר הגוף מותר!). אין להשמש על פצעים פתוחים. שימוש על פצע עלול להוביל לזיהום או נזק לעור או במצב של פקקת ורידים (תרומבוזיס). הגדלת זרימת הנוזלים עלולה לגרום לקריש דם לנוע לאיזור אחר.

השימוש בטייפ קינזיולוגי הוא מגוון וכולל מניעה של פציעות, טיפול בבצקות (edema) והפחתת כאבים בתחומים מגוונים, ביניהם:
רפואת ספורט
שיקום אורטופדי
שיקום נוירולוגי
נשים בהריון
בעיות יציבה
טיפולים לימפטיים- בבצקת
רפואה ושיקום ילדים
בעיות גריאטריה
טיפול בצלקות

* הטייפ לא מוכח קלינית לכל הפציעות והכאבים. התוצאות משתנות מאדם לאדם. הטייפ אינו מחליף ייעוץ רפואי ושיקומי שמומלץ לקבל מאנשי מקצוע מוסמכים.

ממש לא. למעשה, זה חלק מהיתרון שבטייפ הקינזיולוגי. יהיה לך טווח תנועה מלא במפרק, כך שתוכלי להמשיך בשגרת היומיום עם התמיכה הרצויה אך ללא כל הפרעה. הטייפ עמיד במים ואינו מושפע ממקלחת או שחיה בבריכה למשל. כמובן, ניתן להשתמש בקרח ובשיטות טיפול אחרות במקביל לשימוש בטייפ הקינזיולוגי.

לרוב עושים שימוש בטייפים אחרים לייצוב מכני וחוסר תנועה פונקציונלי במטרה להגן על המפרק / השריר הפצוע. טייפים אלה מגבילים את טווח התנועה ואת המיקרוסירקולציה (זרימת הנוזלים) בסביבת האיבר המטופל. בניגוד לכך, הטייפ הקינזיולוגי מאפשר משוב תחושתי חיובי לגוף. הטייפ הקינזיולוגי מאפשר טווח תנועה מלא לעור, למפרקים ולשרירים כך שיש עידוד והפעלה של מנגנוני ההחלמה השונים בגוף.

עקרונות הפעולה של שיטת הטייפינג הקינזיולוגי הן:

* הפחתת עומס על שרירים, רצועות וגידים
* שיפור וניקוז לימפטי
* הפחתת תחושת הכאב
* ייצוב מפרקים ושיפור פרופריוספציה – תחושת התנועה של האיברים והגוף במרחב
* שיפור תנועתיות וטווח תנועה

הטייפ לא מוכח קלינית לכל הפציעות והכאבים. התוצאות משתנות מאדם לאדם. הטייפ אינו מחליף ייעוץ רפואי ושיקומי שמומלץ לקבל מאנשי מקצוע מוסמכים.

לאחר מספר ימים הטייפ עשוי להתחיל לרדת מהעור. בכל מקרה, הנה כמה טיפים להוריד את הטייפ: "להסיר את העור מהטייפ ולא את הטייפ מעור". כלומר, במקום למשוך את הטייפ מהעור (מה שעלול לייצר גירוי אם מושכים חזק או בפתאומיות), החזיקו את קצה הטייפ באויר ולאט לאט לחצו על העור כדי להפריד את העור מהטייפ. משכו את הטייפ לאחור שיתקפל לאחור, במקום להרים אותו למעלה. עבדו לאט. אפשר גם לשפוך מעט שמן תינוקות (או כל שמן אחר) על הטייפ כדי להחליש את הדבק ולהוריד בקלות יתרה. אם יש לכם עור רגיש אפשר לשפוך על העור Maalox (לרכוש בבית מרקחת) – זהו נוזל שמשמש לטיפול בצרבת, אבל אם שופכים על העור ומחכים קצת נוצרת שכבת מגן אבקתית על העור. מברישים בעדינות את ה"אבק" ומשאירים שכבת מגן עדינה. מצוין לתינוקות או אנשים מבוגרים עם עור רגיש במיוחד.

שימו לב

המידע באתר זה מוגש לידיעה בלבד.
אין בו כדי להחליף או לייתר ייעוץ רפואי או ייעוץ מבעל מקצוע רפואי אחר.
אם השימוש בקייטיטייפ גורם לתחושת גירוד, אדמומיות, נימול, יוצר כאב חדש או כל תחושת אי נוחות אחרת לאחר הדבקת הטייפ - יש להסיר את הטייפ מיידית.
אין לעשות שימוש בטייפ אם אובחנת/ה כחולה סרטן.
אין לעשות שימוש בטייפ על איזור הבטן אם את בהריון (בשאר הגוף מותר).
אבחנה נכונה של מקור הכאב שלך הוא חיוני ליצירת תכנית שיקום מקיפה להפחתת הכאב ולשיפור התפקוד שלך.
לאיש המקצוע המלווה אותך יש את הכלים והניסיון לאבחן ולפתח תכנית שיקום ייעודית לפציעה שלך.